طول مدت اضطراب جدایی

طول مدت اضطراب جدایی در کودکان

 
در ادامه ی مبحث اضطراب جدایی در کودکان 

طول مدت این مرحله 

این اضطراب و نگرانی شدید اما طبیعی، قرار نیست برای همیشه باقی بماند و رفته رفته با رشد جسمی کودک و واکنش صحیح والدین می بایست برطرف شود. در اکثر کودکان اضطراب جدایی در ۱۸ ماهگی به اوج خود می رسد و پس از آن با سبک فرزندپروی صحیح، انتظار می رود رفته رفته تا اواخر ۲ سالگی، نگرانی از دست دادن مادر درکودک کمرنگ شده و وابستگی و چسبندگی به دلبستگی ایمن و استقلال تبدیل شود.

سلامت جسمی کودکالبته گذر از این مرحله به خلق و خوی کودک و محیط رشدی اش نیز بستگی دارد ویژگی هایی مانند: کودکان اجتماعی، مادران آرام، عدم وجود اختلالات اضطرابی در خانواده به ویژه مادر (وسواس، حملات وحشت زدگی، دلشوره های طولانی مدت)، نبودن مشکلات زناشویی بین والدین و سلامت جسمی کودک در عبور از این مرحله موثر هستند.

اضطراب در حد متعادل چیز بدی نیست .

 این نکته را مد نظر داشته باشید که قرار نیست در پایان ۲ سالگی اضطراب کودک به صفر برسد، همانطور که پیشتر گفته شد هیجان ترس و اضطراب ارزش بقا دارد و ممکن است کودک ۳ ساله ای که رفتارهای مستقل از خود نشان می دهد و نشانه های دلبستگی ایمن را می توان در او مشاهده کرد هنگام روبرو شدن با موقعیت جدید مضطرب شود. ورود به مهد کودک، مدرسه، تولد نوزاد جدید در خانواده، تغییر محل زندگی می تواند کودک را مضطرب کند، اضطراب در حد متعادل چیز بدی نیست، اما میزان اضطراب تجربه شده در مواجه با موقعیت های جدید بین کودک دلبسته و کودک وابسته تفاوت چشمگیری دارد.

حضور فیزیکی مادرکودکی که به دلبستگی ایمن می رسد رفتار مستقلی از خود نشان می دهد، در صورت عدم حضور مادر، دلتنگ اومی شود اما پریشان نمیشود و راحت تر می تواند غیبت مادر را تحمل نماید اما برای کودکی که هنوز وابسته است و به دلبستگی ایمن نرسیده،حضور فیزیکی مادر از اهمیت بالایی برخوردار است. بی قراری و گریه در مهمانی و پارک و چسبیدن به مادر، امتناع از بازی با سایر کودکان از دیگر رفتارهای طبیعی کودکان در این سن است.

 

نگارنده : فهیمه تمدنی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

زوج درمانگر و مدرس مهارتهای فرزند پروری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...