“اختلال” اضطراب جدایی

در ادامه ی مبحث اضطراب جدایی 

چنانچه اضطراب جدایی یعنی ناتوانی کودک در تحمل دوری از مادر، پس از ۳ سالگی همچنان به همان شدت ادامه یابد و دلبستگی ایمن شکل نگیرد، رفته رفته کودک وارد فاز جدیدی از تجربه اضطراب می شود که دیگر طبیعی محسوب نمی شود. در کودکان پیش دبستانی این اضطراب ادامه یافته خود را با  "اختلال اضطراب جدایی نشان می دهد که می تواند پیش زمینه اختلالات اضطرابی در بزرگسالی باشد.

 

اختلال اضطراب جداییاز نشانه های رفتاری و بدنی کودکانی که به "اختلال اضطراب جدایی" مبتلا می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1- دل درد ، سردرد ، تهوع و استفراغ  هنگام دور شدن از والدین

۲- امتناع شدید ، پریشانی و مقاوت هر روزه دربرابر هر واقعه ای که باعث دوری از والدین به ویژه مادر می شود مانند رفتن به مهد و مدرسه ، تنها خوابیدن ، تنها درمنزل ماندن

۳- ترس دائمی در مورد از دست دادن والدین و افراد مهم زندگی

۴- کابوس های مکرر شبانه ، اختلال خواب  و شب ادراری که به واسطه این اختلال ایجاد شده است .

نشانه های ذکر شده آنقدر شدید هستند که در روند طبیعی زندگی کودک و والدین اختلال ایجاد می کنند. در نتیجه " اختلال اضطراب جدایی"غیر طبیعی و "اضطراب جدایی" طبیعی می باشد.

 

نگارنده : فهیمه تمدنی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

زوج درمانگر و مدرس مهارتهای فرزند پروری

 

 توجه توجه: در صورت نیاز به ارتباط با روانشناس کودک می توانید از طریق ایمیل مجله elahe.magazine@gmail.com  با کادر روانشناسی ما در ارتباط باشید و یا از طریق بخش مسکن های روانشناسی مجله سوالات خود را عنوان کرده و جواب سئوال خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.

 

                                   

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...