اضطراب اجتماعی در کودکان

اضطراب

اضطراب اجتماعی در کودکان بسیار شایع است. ویژگی اصلی اضطراب اجتماعی در کودک ترس آشکار از یک موقعیت می باشد که منجر به تحمل استرس فراوان می شود .

این اضطراب در روابط کودک ، فعالیت های روزمره در کودکستان یا مدرسه و روابط با همسالان اختلال ایجاد می کند و باعث پریشانی کودک می شود.

البته لازم به ذکر است که نشان دادن اضطراب کودک در مراحل رشد تا حدی طبیعی است و اولین مرحله ی آن ترس از غریبه ها در شش ماهگی است که در ۱۲ ماهگی تا ۱۸ ماهگی به “اضطراب جدایی” از مادر ختم می شود.

کودک با جدا شدن از مادر احساس ناراحتی می کند.

تفاوتهای فردی در خلق و خوی جزئی کودکان نشان دهنده ی میزان سازگاری آنها با شرایط اجتماعی می باشد.

 

برخی کودکان آسان هستند و به راحتی با شرایط افراد و تجارب جدید سازگار می شوند و برخی دیگر کودکانی دشوار هستند که به محض تماس با افراد و موقعیت های تازه واکنش نشان می دهند.

 

در چنین شرایطی اگر میزان اضطراب کودک بسیار شدید بود که منجر به گریه های شدید و یا فرار از آن موقعیت شد دچار اضطراب اجتماعی است.

 

موقعیت های اضطرابی در کودکان عبارت است از:

  1. ملاقات با افراد غریبه
  2. ملحق شدن به گروه همسالان، رفتن به مهد کودک یا مدرسه

 

بر اساس تحقیقات ، “اضطراب اجتماعی” سن شروع قطعی ندارد.

 

 توجه توجه : در صورت نیاز به ارتباط با روانشناس کودک می توانید از طریق ایمیل مجله elahe.magazine@gmail.com  با کادر روانشناسی ما در ارتباط باشید و یا از طریق بخش مسکن های روانشناسی مجله سوالات خود را عنوان کرده و جواب سئوال خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...