بازی های روانی

 

«دختر جوانی» را در نظر بگیرید که با پسری آشنا می شود و بعد از چند ماه ازدواج می کنند. اوایل همه چیز به خوبی و خوشی پیش می رود و هر دو از رابطه لذت می برند، اما بعد از مدت کوتاهی، همه چیز تغییر میکند، مرد هر شب دیر به خانه میرسد، جواب سوالهای دختر را نمیدهد، به نیازهایش توجه نمیکنید، بد دهنی می کند و گاهی هم خشونت فیزیکی نشان می دهد؛ دختر که در ابتدا با صبر و حوصله انتطار خوب شدن رابطه را داشته؛ دیگر تحملش تمام می شود و یک روز صبح همسرش را ترک میکند. مرد از این ماجرا شوکه می شود و ادعا می کند که انتظارش را نداشته، احساس افسردگی شدید می کند و هر چه تلاش می کند، دختر او را نمی بخشد.

این داستان در واقع مثالی از زوجی است که در رابطه شان درگیر بازی روانی شده اند. البته اگر این اتفاق بار ها و بارها برای هر دو نفر در زمان های مختلف تکرار شود. دختر به دفعات وارد رابطه ای می شود که مورد تحقیر و سرزنش قرار بگیرد، و ناگهان تصمیم می گیرد که بی خبر از آن رابطه خارج شود و در مقابل تلاشهای طرف مقابل برای برگشتن به رابطه، سردی و اجتناب بیشتری بروز دهد. از سوی دیگر، پسر نیز با دخترهای متفاوتی روبرو می شود و بعد از گذشت مدت زمان اندکی از رابطه، شروع به بروز رفتارهای پرخاشگرانه می کند. و به دنبال آن، احساس بدبختی را تجربه می کند، گویا رابطه ای بین رفتارهایش و ترک شریکش وجود ندارد، و آنها آدمهای سنگدلی هستند که او را رها کرده اند.

 

شاید دلتان برای این زوج بسوزد یا فکر کنید که بد شانسی می آورند، اما اگر داستان زندگیشان را برای یک تسهیلگر تحلیل رفتار متقابل تعریف کنید، قطعا خواهد گفت که آنها درگیر بازیهای روانی می شوند. گویا این دو نفر به دنبال افرادی می گردند که این ویژگی ها را داشته باشند. یعنی دختر، مردهایی را انتخاب می کند که در ابتدا مهربان باشند و بعد از مدتی پرخاشگری کنند و پسر نیز به دنبال دخترهایی می گردد که ابتدا در برابر رفتارهای بیمارگونش مانند دختر کوچولوی مهربان، رفتار کنند و ناگهان وی را رها کنند.

 

دختر درگیر بازی « حالا گیرت آوردم فلان فلان شده» است. و پسر نیز بازی روانی « به من لگد بزن» را بازی میکند.

به روابط خود دقت کنید. آیا درگیر رابطه ای هستید که در آن احساس ناخشنودی و نارضایتی داشته باشید؟ آیا تا کنون پیش آمده که احساس کنید دیگران به دفعات با بی عدالتی با شما رفتار کرده باشند؟

 

گردآورنده : الهه رشوند

روانشناس کودک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...