دلبستگی ایمن به مهد

تبدیل اضطراب جدایی به دلبستگی ایمن در کودکان

 در ادامه ی مقالات اضطراب جدایی 

 

اقدامات تسهیل گرانه

والدین می توانند به منظور سرعت بخشیدن به عبور کودک از این مرحله و تبدیل اضطراب جدایی به دلبستگی ایمن از برخی اقدامات بهره ببرند.

 

  • حضور با ثبات

حضور با ثبات مادر

مهمترین اقدام وشاه کلید تبدیل شدن وابستگی به دلبستگی، حضور با ثبات و رفتار توام با مهربانی و صبر و حوصله والدین به ویژه مادر در ۱۸ ماه نخست زندگی کودک است. در این محدوده سنی جدایی های طولانی مدت بین مادر و کودک، چنانچه با پریشانی شدید کودک همراه باشد می تواند بر کند شدن فرایند گذار بیفزاید، در نتیجه بهتر است مادر در حد امکان در دسترس باشد . در شرایط اجبار مانند شاغل بودن والدین، می بایست در مدت زمان عدم حضور والد اصلی که عمدتا مادر است، کودک نزد مراقبی باشد که بتواند خلاء عاطفی او را تا حدی پرکند مانند آشنایان درجه یک که رابطه خوبی با کودک دارند، پرستار مهربان و صبور و مهدهای کودکی که از مربیان مجرب و با تجربه ای برخوردار هستند.

 

  • جدایی های تدریجی

بهتر است ساعات دوری کودک از مادر از -۱۰۱۵ دقیقه شروع و بصورت تدریجی و طی یکدوره حداقل یک هفته ای افزوده گردد و این نکنه مدنظر قرار گیرد که مادر هنگام ترک کودک حتما با او خداحافظی کند و ناگهان غیب نشود و برای کودکانی که می توانند صحبت کنند، توضیح دهید که می روید و زود بازخواهید گشت، هنگام بازگشت نیز با روی باز از کودک استقبال نماید و هرچقدر که تمایل داشت او را در آغوش خود نگه دارد. همچنین می توانید از ساعت شنی برای روزهای اول استفاده کنید تا کودک از مدت زمانی حدودی که باید انتظار بکشد آگاه باشد. رعایت این نکات به کودک کمک می کند تا بتواند رفته رفته با شرایط جدید تطبیق یابد .

 

  • قایم موشک

قایم باشکبازی یکی از نیازهای اساسی کودکان است و کودکان زیر دو سال از بازی با بزرگترها به ویژه والدین بسیار لذت می برند، کودکتان را از این هدیه ویژه بی نصیب نگذارید. بازی قایم موشک یکی از بهترین بازیها برای کمک به تکامل توانایی نگهداری شئ است و انجام  این بازی توسط مادر برای تعامل بهتر و تکامل مغز کودک مفید می باشد.

 

  • قطع وابستگی فیزیکی

 وابستگی به پستانکیکی از منابع وابستگی کودک که علاوه بر تغذیه موجب آرامش اوست، شیر مادر، پستانک و شیشه شیر است، بمنظور کاهش وابستگی فیزیکی کودک به مادر بهتر است از حوالی ۱۸ ماهگی فرایند جداسازی از شیر مادر بصورت تدریجی و با صبر و حوصله آغاز شود. شیشه شیر و پستانک نیز در وابسته بودن کودک به یک منبع بیرونی و تجربه نکردن صحیح فرایند اضطراب و رسیدن به آرامش درونی از طریق دلبستگی ایمن، تاثیر گذار هستند، به بیان ساده تا زمانیکه کودک چیزی برای چسبیدن داشته باشد نمی تواند این ترس طبیعی احتمال از دست دادن مادر را با گریه و چانه زنی تجربه کند و باحمایت مراقبان جانشین مادر، از روش های خلاقانه ای مانند انواع بازیها و پرت کردن حواس برای کنار آمدن با استرس هایش بهره ببرد.

 

در نهایت می بایست دلبستگی ایمن از ایجاد رابطه عاطفی امن بین مادر و فرزند پدید آید  تا برای رفتارها و ارتباطات کودک در بزرگ سالی الگویی موثر باشد. زیرا ریشه اغلب مشکلات ارتباطی، شکست های عاطفی و مشکلات زناشویی، در سبک دلبستگی شکل گرفته افراد در کودکی آنها می باشد. رد پای دلبستگی نا ایمن در یزرگسالان را عمدتا در روابط عاطفی می توان مشاهده نمود، کنترل گری، رفتارهای حسادت جویانه و پریشانی خاطر هنگام جدا شدن از شریک عاطفی از مهمترین نشانه های این مساله هستند، بنابراین به سلامت طی شدن این دوره نسبتا کوتاه در کودکی، تاثیر بزرگ وعمیقی بر بزرگسالی فرزندتان خواهد داشت.

 

 

                                                                              نگارنده : فهیمه تمدنی

                                                                      کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

                                                              زوج درمانگر و مدرس مهارتهای فرزند پروری

 

 

 توجه توجه: در صورت نیاز به ارتباط با روانشناس کودک می توانید از طریق ایمیل مجله elahe.magazine@gmail.com  با کادر روانشناسی ما در ارتباط باشید و یا از طریق بخش مسکن های روانشناسی مجله سوالات خود را عنوان کرده و جواب سئوال خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...