دوران بارداری (قسمت اول )

 

 

گردآورنده : دکتر سعید حسینی 

پزشک ، فوق دکترا و دکترای تخصصی تغذیه از آمریکا ، عضو هیت علمی دانشکده تغدیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

از مهمترین اتفاقات زندگی زن مادر شدن است.

اگر تصمیم به باردار شدن دارید، بهتر است شروعی آگاهانه داشته باشید،حس امیدواری و برنامه‌های از قبل طراحی شده ، کمک می کند که شما به عنوان یک مادر از شرایط بدن خود و وضعیت جسمانیتان بیشتر شگفت زده شوید.

تندرستی زن قبل از بارداری، آگاهی از وضعیت سلامت وشناخت عوامل خطرناک می تواند بر سلامتی بارداری موثر باشد.

 

برخی از نکات تغذیه ای در دوران بارداری:

۱-تغذیه صحیح را قبل از بارداری شروع کنید.

۲- اضافه وزن می تواند سبب دیابت و فشارخون حین بارداری شود البته در زمان بارداری کاهش وزن ایده‌ ‌‌ی خوبی نیست پس از همین امروز که در دوران قبل از بارداری هستید کاهش وزن را شروع کنید.

۳-مصرف زیاد مایعات ( عمدتا ۸ تا ۱۰ لیوان) و غذاهای غنی از فیبر و میوه های خشک به خصوص آلو از ایجاد یبوست و به دنبال آن از هموروئید جلوگیری می کند.

۴-نیاز به فولات در دوران بارداری ۲۰۰ میکروگرم بیشتر از حالت غیر بارداری است به دلیل جلوگیری از ایجاد نقص لوله عصبی (NTD)، سیستم ایمنی قوی تر و کاهش تولدهای با وزن کم نوزاد. در واقع با مصرف ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک بدنتان را برای جنین آماده می کنید.

همچنین کمبود ید در دوران بارداری می تواند سبب سقط خود به خودی جنین ، اوتیسم، مشکلات عصبی و هیپوتیروئیدی در نوزاد شود. ید کافی در بارداری با ضریب هوشی بالاتر در کودکان ارتباط دارد و اختلال توجه ممکن است با کمبود خفیف ید در ارتباط باشد.

نیاز روزانه به ید در این دوران ۲۵۰ میکروگرم است که سهمی از آن از طریق نمک یددار و بقیه از طریق مکمل تامین می شود.

مکمل یدوفولیک حاوی ۵۰۰ میکروگرم اسیدفولیک و ۱۵۰ میکروگرم ید می باشد که از ۳ ماه از قبل از بارداری تا پایان هفته ۱۶ بارداری توصیه می شود و بعد از آن این میزان در قرص های مولتی ویتامین مینرال که مادر تا پایان بارداری مصرف می کند تامین می گردد.

ادامه دارد…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...