آیا می دانید شخصیت چیست ؟(۱)

شخصیت   

اغلب وقتی میخواهیم دیگران و خودمان را توصیف کنیم از واژه شخصیت استفاده می­کنیم همگی معتقدیم که می­دانیم معنای آن چیست ؟ یک روانشناس اظهار داشت که اگر  هر وقت از واژه من استفاده می­کنیم ، مقاصد خود را بررسی می­کنیم ،  می­توانیم برداشت خوبی از معنی شخصیت داشته باشیم . وقتی می­گوئید من ، به واقع هر چیزی را در مورد خودتان خلاصه می­کنید .

  • تمایلات و نفرت­ها ، ترس­ها و موقعیت­ها ، قوت ها و ضعف­ها ، واژه من همان چیزی است که شما را بعنوان فردی مجزا از دیگران توصیف می­کند .

 

  • شخصیت از واژه Persona بدست آمده که به نقابی اشاره دارد که هنرپیشه­ ها در نمایش بر چهره می­زنند پس بر اساس ریشه شخصیت می­توانیم بگوییم که شخصیت به ویژگیهای بیرونی و قابل رؤیت ما اشاره دارد ، آن جنبه­ هایی از ما که دیگران می­توانند ببینند . در این صورت شخصیت­ ها بر حسب تأثیری که بر دیگران می­گذاریم تعریف خواهد شد یعنی آنچه که به نظر می­رسد که باشیم .

در واقع شخصیت جنبه قابل رؤیت منش فرد ، به صورتیکه بر دیگران تأثیر می­گذارد است .

قطعاً وقتی از شخصیت سخن می­گوییم به چیزی اشاره می­کنیم که شامل به حساب آوردن چندین ویژگی فرد ، کلیست یا مجموعه خصوصیات مختلفی است که از ویژگیهای جسمانی سطحی فراتر می­رود و تعداد زیادی از خصوصیات ذهنی ، اجتماعی و هیجانی را نیز در بر می­گیرد ، خصوصیاتی که ممکن است نتوانیم مستقیماً ببینیم ، شاید فرد بکوشد آنها را از ما مخفی کند ، یا شاید ما بکوشیم آنها را از دیگران پنهان کنیم .

(ادامه دارد…)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...