ویژگی های بازی های زندگی

 

دانستن ویژگی های بازی های روانی برای تشخیص بهتر آنها و خارج شدن از دام این بازی ها به ما کمک می کند:

۱. بازی ها تکراری هستند. یعنی هر شخص با افراد مختلف و در زمانها و شرایط مختلف بازی مورد علاقه ی خود را تکرار می کند. با تحلیل روابط یک شخص، به راحتی متوجه می شوید که شاید شرایط و طرفهای مقابل تغییر کند، اما الگوی بازی مورد استفاده اش تغییر نمی کند.

۲.  بازی ها بدون آگاهی بالغ انجام می شود. بله، زمانی که شما وارد بازی با شخص دیگری می شوید، بالغ شما از این ماجرا خبر ندارد. و افراد متوجه نمی شوند که خود در به راه انداختن بازی نقش داشته اند و فقط ممکن است در پایان رابطه که احساس خشم یا غم را تجربه می کنند، از خود بپرسند: چرا این اتفاق برای من میفتد.

۳. افراد همیشه در پایان بازی احساسات تخریبی و منفی را تجربه می کنند.

۴. افراد در حین بازی، درگیر روابط متقابل پنهان می شوند. به این معنا که بازیگران در سطح روانشناختی پیامهای پنهانی برای یکدیگر می فرستند که متفاوت از پیامیست که به صورت آشکار و در سطح اجتماعی فرستاده می شود. استنباط این قضیه نیز این است که افراد این بازی ها را بارها و بارها تکرار می کنند و به دنبال کسانی می گردند که بتوانند با بازی مورد علاقه ی خود با آنها شریک شوند.

۵. در بازی ها لحظه ای پیش می آید که افراد در آن احساس گیجی و شگفت زدگی می کنند. گویا ناگهان از خواب بیدارشان کرده اند و مات و مبهوت از اتفاقی که افتاده، نقششان را تغییر می دهند.

اگر درگیر رابطه ی ناخشنودی هستید که در آن احساس ناامیدی می کنید. با مقایسه ی آن با ویژگی های بازی ها، می توانید راهی برای برون رفت از آن بیابید. یادتان باشد اولین گام برای خاتمه دادن به ناخشنودی در رابطه، شناسایی آن است.

 

گردآورنده : الهه رشوند

روانشناس کودک

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...