چگونه میتوانیم فرزندان مسئولیت پذیرتری داشته باشیم؟

والدینی که میدانند  ما بیش از آنچه فکر میکنیم بر زندگیمان تسلط داریم، رفتار مسئولانه تری دارند. زیرا میدانند خودشان افکار، احساس، حالت بدنی و اعمالشان را انتخاب میکنند و خودشان را قربانی شرایط بیرونینمیدانند.

والدینی که میدانند  خودشان فرمان زندگیشان را در دست دارند به فرزندانشان اجازه نمیدهند برای کنار آمدن با یک چالش و یا برای رسیدن به خواسته خودشان را قربانی شرایط جلوه دهند.

برای مثال کودکی که میگوید من نمیتوانم به مدرسه بروم چون دل درد میگیرم. والدین به فرزندشان کمک میکنند افکار و احساس خود را بشناسد و تسلیم خواسته فرزندشان نمیشوند اما با احساس او همدلی میکنند.

در بسیاری از موارد بهانه گیری فرزند برای مدت طولانی ادامه پیدا میکند اما مهمترین موضوع این است که ابتدا خودمان فرمان زندگیمان را در دست بگیریم و بعد با صراحت به فرزندمان یاد دهیم خودش مسئول انتخاب رفتارهایش است.

چنین والدینی کودکانشان را سرزنش و تحقیر نمیکنند اما اجازه نمیدهند فرزندشان با بهانه تراشی مسئولیت رفتارشان را قبول نکنند.

پس ما اول لازم است خودمان فرمان زندگیمان را در دست بگیرم و مسئولیت انتخابهایمان را قبول کنیم و بعد با نپذیرفتن عذر و بهانه های فرزندمان او را به پذیرفتن مسئولیت رفتارش دعوت کنیم.

 

گردآورنده : مریم سیادتی نسب
روانشناس کودک و نوجوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...